Пародонтитом називають запальний руйнівний процес в пародонті – тканинах, що оточують і утримують зуб.
Це захворювання може прогресувати і з часом привести до подальших руйнівних змін тканин ясен аж до втрати зубів. Оскільки пародонт прогресує швидко, лікування запального процесу потрібно починати невідкладно і надалі ретельно доглядати за порожниною рота за допомогою спеціальних засобів. Пародонтит також загрожує зниженням загального і місцевого імунітету.
Легкий ступінь пародонтиту - глибина ясенних кишень не перевищує 4-5 мм, зміни кістки практично не видно. При середньому ступені тяжкості визначаються кишені глибиною 5-6 мм, можлива невелика рухливість зубів і оголення коренів. При тяжкому ступені кишені досягають глибини 6 мм і більше, зуби стають сильно рухомими і можуть змінювати своє положення, а корені оголюються.
Пародонтит найчастіше розвивається у віці 30-40 років, хоча цілком можливе його виникнення навіть в юності. Це захворювання найчастіше є наслідком бактеріального гінгівіту у разі, якщо до його лікування поставилися недбало. Найбільш поширені симптоми пародонтиту – біль, набряк і почервоніння ясен, рухомість окремих зубів, неприємний запах із рота, оголення шийок зубів, утворення пародонтальних кишень.
Розрізняють два види пародонтиту:
Хронічний - більш поширений і зазвичай є наслідком недолікованого гінгівіту.
Гострий - трапляється рідко і здебільшого локалізований, тобто обмежений певною зоною в ротовій порожнині. Гострий пародонтит найчастіше виникає внаслідок значної механічної травми у ході неправильного ортодонтичного лікування чи пломбування зубів.
Під час загострення пародонтиту простежується різко виражена кровоточивість, набряклість, почервоніння або навіть виразка в тканинах ясен. Загострення також супроводжується пульсуючим болем в яснах, який ненадовго вщухає лише після застосування місцевих анестетиків.
Пародонтит може позначитися і на загальному стані: підвищується температура тіла, виникає головний біль. Справа в тому, що при цьому захворюванні можливий розвиток ендогенної інтоксикації організму, яка проявляється головним болем, нездужанням, відсутністю апетиту, нудотою. При загостреннях запущеного захворювання з пародонтальних кишень починає виступати гнійна рідина, з'являється, а згодом і наростає рухомість зубів.
Перш за все, проводиться ретельний огляд, оцінка стану зубних рядів і тканин пародонта, вимірювання пародонтальних кишень та аналіз рентгенівських знімків. Встановлюється основний діагноз та наявність суміжних патологій. Важливим також є визначення причини розвитку пародонтиту. Залежно від стадії розвитку патології пародонта лікування поділяється на консервативне (нехірургічне) та хірургічне. Та, однозначно, воно має бути комплексним!
Професійна гігієна порожнини рота.
Кюретаж пародонтальних кишень (процедура глибокого очищення пародонтальних кишень шляхом усунення під’ясенного зубного каменю та нальоту спеціа- лізованими інструментами).
Проведення специфічної медикаментозної терапії (кілька сеансів аплікацій та інсталяцій лікарських речовин, що підбираються індивідуально для кожного пацієнта).
За наявності вираженої рухомості проводиться шинування зубів.
Паралельно здійснюється лікування каріозних уражень, видалення неперспективних зубів, ортопедичне чи ортодонтичне лікування.
При середній та важких формах пародонтиту проводяться хірургічні втручання (відкритий кюретаж, часткові операції, вузькоспрямована регенерація тканин пародонта тощо).
Важливим є призначення лікування, яке пацієнт здійснює вдома самостійно. Ретельна гігієна порожнини рота з індивідуально підібраними лікарем пастами, гелями, ополіскувачами. За показами призначаються антибіотики, протизапальні препарати, вітаміни препарати кальцію.
Однією з причин пізнього звернення до стоматолога є побоювання больових відчуттів. І це дуже прикро, адже сучасні методи діагностики та лікування передбачають майже безболісні та ефективні методи боротьби з патологією пародонта. Жодних болючих ін’єкцій та інших неприємних процедур!
Так, так і ще раз так! Регулярна і ретельна гігієна порожнини рота, що передбачає чищення зубів двічі на день, використання флосів, ополіскувачів та ірригатора. Необхідно кожних півроку відвідувати стоматолога для ПРОФЕСІЙНОЇ ГІГІЄНИ порожнини рота (у разі відсутності патології пародонта) та проведення курсу підтримувальної пародонтальної терапії для попередження прогресування хронічного пародонтиту.
У «Каленчук Клінік™» проводиться диспансеризація пацієнтів з патологією пародонта та нагадування про наступні візити в клініку для вашої зручності.