Рентгенографія - це дослідження внутрішньої структури об’єктів, які відображаються за допомогою рентгенівських променів. Рентген зуба є незамінним методом діагностики в стоматології. Він може проводитися як на первинному прийомі у лікаря-стоматолога з метою виявлення проблем зі здоров’ям зубів і ясен, так і протягом всього лікування та після його завершення для контролю якості здійснених стоматологічних маніпуляцій та динаміки захворювання.
Сучасне рентгенографічне обстеження виконується за допомогою комп’ютерного датчика, замість плівкової картки, як це робилося раніше.
Під час проведення ортопантомографії та комп’ютерної томографії пацієнт одягає захисний фартух, діагностика здійснюється за допомогою фіксації підборіддя на опорі, прикусивши фіксатор у зручному для пацієнта положенні, та знерухомлення під час проведення процедури. В цей час спеціальний датчик обертається навколо голови пацієнта з певною швидкістю і вкінці передає дані на комп’ютер для подальшого опрацювання.
Дещо інакше відбувається проведення прицільної рентгенографії за допомогою радіовізіографа. Пацієнт одягає захисний стоматологічний фартух, після чого на ділянку потрібного зуба кріпиться датчик. Візіограф передає знімок на комп’ютер, де його можна зручно проаналізувати.
Залежно від проблеми, з якою звертається до нас пацієнт, за скеруванням лікаря-стоматолога проводиться комп’ютерна томографія (конусно-променева) та ортопантомограма на томографі Morita Veraviewepocs 3D (Японія). Це один із найточніших методів діагностики на сьогодні. Для більш детального дослідження окремого зуба здійснюється прицільна рентгенографія на цифровому апараті Heliodent plus (Німеччина).
Метод пошарового дослідження, що дозволяє оглядати у тривимірному зображенні будову зубощелепної системи, окремого зуба або потрібної ділянки в ротовій порожнині на різній її глибині.
Панорамний знімок верхньої та нижньої щелепи, що вважається основою для діагностики ротової порожнини.
Демонструє повну картину зуба - від коронки до кінця кореня в щелепі. Її використовують для виявлення будь-яких відхилень у структурі кореня і кісткової тканини.
Апарати для стоматологічної рентгенографії характеризуються вузьким пучком опромінення з мінімальною тривалістю експозиції, саме тому дози опромінення надзвичайно малі. Для одного пацієнта дозволено проведення до 30 прицільних рентгенографій, 20 ортопантомограм і 10 комп’ютерних томографій включно на рік. Звичайно, для якісного надання стоматологічних послуг вистачає набагато менше досліджень.